تبلیغات
قرارگاه فرهنگی شهید بابانظر

قرارگاه فرهنگی شهید بابانظر

آنانی كه با شور اربعین آسمانی شدند

زمزمه زیارت اربعین در جوار شهدا

 

مراسم قرائت زیارت اربعین، 14 دی‌ماه با حضور خانواده‌های شهدا، رزمندگان و بسیجیان در جوار شهدای بهشت رضا(ع) مشهد برگزار شد.

اربعین یادآور تجدید حماسه‌هایی است كه برای انسان، تجلی عبرت‌های آموزنده از زندگی بزرگ‌مردان تاریخ است. آنانی كه برای رسیدن به ذات اقدس الهی، زیباترین جلوه‌های دنیوی را به بهایی والاتر از دنیا فروختند و حماسه‌ای به بزرگی تاریخ آفریدند.

واقعه عاشورا، تنها یك حماسه نبود، عاشورا مدرسه انسان‌ساز تاریخ است كه مردانی از سرزمین اسلامی ایران در این مدرسه درس آموختند و حماسه كربلا و عاشورا را تكرار كردند.

آری، دانش‌آموختگان مكتب حسین(ع)، همان رزمندگانی هستند كه برای پاسداری از ارزش‌های دینی و مقابله با دشمنان اسلام، از تمام دارایی خود گذشتند تا ذره‌ای از خاك مقدس ایران توسط دشمنان به یغما نرود.

رزمندگانی كه از هرگونه سلاح و تجهیزات كاربردی و مجهز مستثنا بودند و تنها سلاح آن‌ها سربند «یاحسین(ع)» و «یا زهرا(س)» بود؛ سلاحی که از تمام ابزار نظامی موجود در دست دشمن کاربرد و اثرگذاری بیشتری داشت.

آن‌ها با تأسی از عاشورای حسینی و توكل به درگاه الهی، تنها با جان خود و بدون هیچگونه پشتیبانی به میدان نبرد رفته و حماسه كربلا و عاشورا را تكرار كردند.

امروز نیز مردمان دیار خورشید، این حماسه‌آفرینی‌ها را فراموش نكردند و در روز اربعین سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) به جوار شهدای بهشت رضا آمده‌اند تا یاد و خاطره حماسه آفرینان عاشورا را گرامی بدارند و زیارت اربعین را با كسانی زمزمه كنند كه در روزهای سخت نبرد، در سنگرهای معنوی عشق و ایمان و با دل‌های صاف مملو از محبت به اهل بیت(ع) این زیارت را زمزمه كرده و برای پیروزی رزمندگان در مقابل دشمن دعا می‌كردند.

فرهنگسرای پایداری، چند سالی است كه همزمان با روز اربعین، مراسم قرائت زیارت این روز را در جوار شهدای بهشت رضا(ع) برگزار می‌كند.

خانواده‌های شهدا و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس از اولین ساعات روز اربعین با شوق دیدار یاران سفر كرده خود، به بهشت رضا(ع)، آمده بودند؛ ورودی این مکان مملو از مردمانی بود که آمده بودند با یاران خراسانی خود تجدید پیمان کنند و یاد و خاطره حماسه‌آفرینان عاشورا را گرامی بدارند.

در بین اتوبوس‌هایی كه از سراسر مشهد، علاقه‌مندان را به بهشت رضا(ع) سرویس‌دهی می‌كردند، اتوبوس خادمان شهدا در ستاد یادواره شهید بابانظر به چشم می‌خورد كه با تصویری از سردار رشید اسلام شهید بابانظر به سمت جایگاه مراسم در حرکت بود.

امروز در كنار زیارت اربعین، تجدید دیدار رزمندگان و خادمان شهداست و زمینه‌ای فراهم شد تا خادمان، رزمندگان و خانواده‌های شهدا با هم تجدید دیداری داشته باشند.

مردم در ابتدای ورودی مراسم، از فیض صبحانه بهره‌مند شده و پس از آن با استقبال خادمان شهدا، در مراسم زیارت عاشورا حضور پیدا کردند.

پس از قرائت زیارت عاشورا، حجت‌الاسلام خداوردی، از وعاظ برجسته شهر مشهد، یكی از اعمال روز اربعین را قرائت زیارت اربعین دانست و تصریح كرد: زیارت اربعین از امام سجاد(ع) نقل شده و فضیلت زیادی برای قرائت آن در چنین روزی ذكر شده است.

وی با اشاره به آیه 19 سوره حشر «وَلَا تَكُونُوا كَالَّذِینَ نَسُوا اللَّهَ فَأَنسَاهُمْ أَنفُسَهُمْ أُوْلَئِكَ هُمُ الْفَاسِقُونَ، و چون كسانى مباشید كه خدا را فراموش كردند و او [نیز] آنان را دچار خود فراموشى كرد آنان همان نافرمانانند»، اظهار كرد: كسانی كه از یاد خدا غافلند دچار بحران بی‌هویتی می‌شوند و كسی كه دچار بحران بی‌هویتی شد، دنیاپرستی برایش یک عادت می‌شود.

خداوردی با بیان اینكه امام حسین(ع) افراد مختلفی را به یاری قرا خواند، اما آن افراد پاسخ مثبت ندادند، گفت: كسانی كه یاری امام حسین(ع) را انتخاب نكردند، دچار دنیاپرستی شده بودند.

این سخنور و خطیب مشهد، عنوان كرد: شهدایی كه همانند اصحاب امام حسین(ع) همیشه نامشان بر سر زبان‌ها جاری است، به دلیل این بود كه ذره‌ای دل به دنیا نبسته و در مقابل دنیا قرار گرفتند تا در برابر امام خود ایستادگی نكنند.

در ادامه مراسم، زیارت اربعین با حضور خانواده‌های شهدا، رزمندگان و بسیجیان سطح شهر مشهد قرائت شد و پس از آن‌ مردم با سرویس‌های مهیا شده، به مقصد خود بازگشتند.

 


سید ابوالفضل موسوی یکتاپیج رنک گوگل