تبلیغات
قرارگاه فرهنگی شهید بابانظر

قرارگاه فرهنگی شهید بابانظر

با حضور بستگان شهید دستغیب:

سومین یادواره شهید دستغیب و شهدای محله سجادیه در مشهد برگزار می شود

 

همزمان با سالروز شهادت سومین شهید محراب، شهید سید عبدالحسین دستغیب، یادواره شهید دستغیب و شهدای محله سجادیه مشهد فردا 20آذرماه در مشهد برگزار می شود.

به گزارش قرارگاه شهید بابانظر سید حسین غریبی، فرمانده پایگاه شهید دستغیب اظهار كرد: یادواره شهید دستغیب و شهدای محله سجادیه برای سومین سال در مشهد برگزار می شود.

وی با اشاره به اهداف برگزاری این یادواره، افزود: یادواره شهید دستغیب در راستای آشنایی و بهره مندی مردم از رشادت ها و خصوصیات شهید دستغیب و همچنین ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و گرامیداشت یاد و خاطره16 شهید محله سجادیه برگزار می شود.

وی در خصوص جزئیات این یادواره، ابراز كرد: یادواره شهید دستغیب به همت پایگاه شهید دستغیب و مشاركت حوزه مقاومت هفت مالك اشتر مشهد و معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری منطقه پنج مشهد 20آذرماه در مشهد برگزار می‌شود.

غریبی با بیان اینكه سید محمد علی دستغیب از بستگان شهید دستغیب در این مراسم حضور خواهد یافت، گفت: سید محمد جواد هاشمی نژاد، فرزند شهید هاشمی نژاد و دبیر كانون هابیلیان مشهد در این مراسم به سخنرانی خواهد پرداخت.

وی خاطر نشان كرد: حمید رضا مهماندوست، مداح دوران هشت سال دفاع مقدس نیز در این مراسم به مدیحه سُرایی خواهد پرداخت.

فرمانده پایگاه شهید دستغیب عنوان كرد: سومین یادواره شهید دستغیب و 16شهید محله سجادیه، فردا 20آذرماه ساعت 18:30 در مسجد حضرت موسی بن جعفر(ع) واقع در بولوار میرزاكوچك خان، میرزاكوچك خان 5 برگزار خواهد شد.

گفتنی است، این عالم عارف و الگوی تقوا و فضیلت در سال 1288 هجری شمسی در شیراز متولد شد و پس از پرورش صحیح و خواندن ادبیات و سطوح به نجف اشرف کنار مزار امیرالمؤمنین علی‌بن‌ابیطالب(ع) شهید محراب مهاجرت نمود و در آنجا از محضر آیات عُظام استفاده كرد و با دریافت اجازات عدیده اجتهاد و غیره به شیراز مراجعت و در مسجد جامع (عتیق) به اقامه جماعت و تبلیغ دین پرداخت.

حضرت آیت الله شهید دستغیب رییس حوزه علمیه فارس و نمایندگی امام خمینی(ره) را در آن استان به عهده داشت.

با شروع نهضت روحانیت در سال 1341 مبارزه ایشان با رژیم شاه که از زمان رضاخان ادامه داشت، علنی و آشکار شد و شب های جمعه پس از دعای کمیل سخنرانی سیاسی و تهییج کننده ایشان تا نیمه خرداد 42 در جمع انبوه شنوندگان نقش بزرگی در پیشبرد انقلاب داشت و نوار سخنرانی های ایشان تا اقصی نقاط ایران منتشر می گردید.

در خرداد سال 42 بازداشت و به تهران اعزام شد و پس  از آزادی از زندان مدتی نیز تبعید و در سال 43 نیز مجددا زندانی و تبعید گردید و در سال 56 نیز مدتی زندانی و یا در منزل محاصره و تحت نظر بودند و با تمام این فشارها حاضر به مذاکره و  مصالحه با رژیم پهلوی نشدند و پرچم مبارزات مردم فارس را در این مدت پانزده ساله بر دوش داشتند.

پس از پیروزی انقلاب به نمایندگی اول فارس در مجلس خبرگان انتخاب شده و همزمان به درخواست اهالی شیراز و فرمان امام خمینی(ره) امامت جمعه را عهده دار شدند و مشغول خدمت به مردم مستضعف بودند که در تاریخ بیستم آذرماه 1360 هنگامی که عازم نماز جمعه بود، به دست منافقین از خدا بی خبر به درجه رفیع شهادت نایل گردید و به اجداد طاهرینش پیوست.پیج رنک گوگل