تبلیغات
قرارگاه فرهنگی شهید بابانظر

قرارگاه فرهنگی شهید بابانظر

حجت الاسلام والمسلمین ملکی، سرپرست بنیاد شهید و امور ایثارگران منطقه 2 خراسان رضوی:

ترویج فرهنگ ایثار و شهادت باید به فرهنگی عمومی تبدیل شود

 

تلاش همه جانبه

همه ما باید تلاش کنیم تا کار در حوزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت باکیفیت عالی انجام شود. اقدامات بنیاد شهید و مهمترین رسالت آن برای ترویج فرهنگ و ایثار شهادت - که مؤسس اصلی آن امام خمینی(ره) بود - شامل حمایتهای آموزشی- فرهنگی- اعتقادی از خانواده های شاهد و ایثارگر (به‌ویژه فرزندان شهدا و ایثارگران از مقطع پیش دبستانی تا سطوح عالی) مطابق با فرمان و دستور امام راحل و همچنین با توصیه ها و تأکیدات مقام معظم رهبری است.

مهمترین اقداماتی که در این حوزه انجام شده و یا در حال انجام است شامل تشکیل پرونده های فرهنگی برای ثبت و ضبط آثار ارزشمند شهدا(یا افرادی که با شهدا مرتبط هستند)، برگزاری یادواره ها، فضاسازی تبلیغاتی در سطح شهر(چاپ بنرها)، نصب بیلبوردها و نقاشیهای دیواری و محیطی در بعضی از مناطق شهر، نصب تلویزیونهای led برای به نمایش گذاشتن برخی از خاطرات و سخنان شهدا و بزرگان در خصوص شهید و شهادت و... می باشد.


قابل قبول اما ناکافی!

فعالیتهای بنیاد شهید و سایر ارگانها به ویژه نیروهای مردمی مساجد و بسیجیان به مراتب تأثیرات بیشتری نسبت به نهادهای دولتی داشته است. البته مردم تصور می کنند که دولت موظف به انجام اینگونه فعالیتهاست ولی ما به این نتیجه رسیده ایم که این اقدامات وقتی مردمی باشد، تأثیرات بیشتری نیز دارد.

البته اقدامات فعلی هیچ گاه کافی نبوده و نخواهد بود. با توجه به توضیحاتی که در مورد این جایگاه(شهید و شهادت) در قرآن می خوانیم، می‌بینیم مقام شهدا والاتر از فعالیت هایی است که ما انجام می دهیم. منتها در حال حاضر، وضع و توان ما در همین مقدار و میزان است.


فقط برای خدا...

خوشبختانه میزان استقبال جوانان از یادواره ها نسبت به گذشته بیشتر شده است و بنده به عنوان یکی از مسؤولان ترویج فرهنگ ایثار و شهادت می گویم که همواره باید برای شهدا کار کنیم و فعالیتهایمان نیز فقط و فقط باید برای رضای خدا و خدمت به شهدا باشد. چرا که هرگز خاطرات خوش نوجوانان و جوانانی که در دفاع مقدس جسم و جان و ایمان خویش را با پایبندی به ارزشها و نشان دادن شهامت فراوان در تاریخ این سرزمین ماندگار کردند، از تقویم نورانی این کشور پاک نمی شود.


همکاری متقابل

ستاد یادواره سردار شهید نظرنژاد(بابانظر) مجموعه ای پویا، فعال، با نشاط، با انگیزه و با عشق و علاقه است که اگرچه با محوریت شهید بابانظر فعالیت می کند اما برای همه‌ی شهدا زحمت می کشد تا در احیای فرهنگ شهید و شهادت سهیم باشد. این مسأله قابل تحسین و تقدیر است که اکثر نیرو های این قبیل یادواره ها، متشکل از جوانان و نوجوانان هستند. به‌طورکلی فعالیتهای ستاد یادواره با بنیاد شهید هماهنگی‌های لازم را دارد و بنیاد هم کاملا با ستاد یادواره هماهنگ است. لازم به ذکر است که نصب بیلبورد در ورودی سه راهی زادگاه شهید گرانقدر بابانظر در حال انجام است و درواقع بیشتر فعالیتهای ستاد از برپایی خیمه الشهدا گرفته تا برگزاری یادواره های شهدا و نامگذاری بزرگراهی به نام شهید بابانظر، همه و همه با مشارکت بنیاد شهید و همکاری بسیار خوبی که بنیاد با ستاد یادواره داشته، صورت گرفته است.


چون کوه استوار...

متأسفم از اینکه در زمان حیات شهید بابانظر در مشهد نبودم و از ایشان شناخت قبلی نداشتم، اما با مطالعه و شرکت در نشستها و همایشهای مختلف با شخصیت ایشان آشنا شدم. بابانظر یک الگو بود؛ جا دارد بگویم بابانظر مصداق واقعی کلمه «جبل الراسخ» - کوه استوار- و انسانی واقعا مقاوم، صبور، مقتدر، شجاع بود. ایشان با وجود ترکشهایی که در بدن داشت، باز هم فعالیتهای ورزشی، فرهنگی و اعتقادی ممتازی در بین همتایان خود داشته است. وی باتوجه به اینکه در جبهه به شهادت نرسید و پس از جنگ شهید شد، اما همانند شهیدی است که در معرکه نبرد به شهادت رسیده است.


حرف آخر:

باید با عملکرد درست و صحیح در مسیر اعتقادی خودمان، شهید بابانظر و بابانظرها را بیشتر از قبل به نسل امروز بشناسانیم. امام، رهبر و همه آنهایی که خودشان را وقف جامعه و دین کردند و برای جامعه اسلامی و انسانی عصر حاضر تلاش نموده اند، اینها متعلق به خودشان نبودند، بلکه متعلق به جامعه و دین بودند. آنها خودشان را برای خدمت به دیگران و احیای ارزش های دینی می خواستند.

با تدبیر و تشریح درست می توان به راحتی به جوانان امروزی درس عشق، ایثار و فداکاری را آموخت. همان طور که شهدا خودشان را متعلق به همه می دانستند، همه باید برای شهدایی شدن تلاش کنند و مسؤولیت پذیر باشند تا انشاءالله در فردای قیامت شرمنده شهدا نباشیم.

 

تهیه و تنظیم: خالقی- صادقی‌یارپیج رنک گوگل