تبلیغات
قرارگاه فرهنگی شهید بابانظر

قرارگاه فرهنگی شهید بابانظر


افتخار می کنیم که خادم الشهداییم...

هادی غلامی، دبیر ستاد یادواره سردار شهید نظرنژاد (بابانظر)

 

از شعار تا عمل...

از زمان تشکیل ستاد یادواره سردارشهید محمدحسن نظرنژاد (بابانظر) اهداف ما کاملا مشخص بوده است. طبق اساسنامه ای که ما تعریف کردیم، قبل از اجلاسیه سال 90، کمیته های تخصصی تشکیل و سپس تقسیم کار شدند. در این مدت با همه زحمات، مشکلات، کمبودها، و گاهی حتی بی مهری برخی مسئولین، براساس تعهد اخلاقی، اراده قوی و روحیه شهادت طلبی و ایثارگری بچه ها، این حرکت بالأخره انجام شد و تاکنون به مقصدی که می خواستیم رسیده ایم، الحمدلله.

در ادامه روند خویش و پس از یادواره سوم تغییراتی نیز داشته ایم، مثلا شعار قبلی ما زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا (طبق سخن رهبر) بود و امسال ادامه دادن راه و سیره شهدا را سرلوحه کارمان قرار داده‌ایم، البته این شعار، مکمل شعار قبلی ماست. هدف از شعار قبلی ما این بود که یاد شهدا در محافل، مجالس، سطح شهر و سایر مکانها با برگزاری یادواره ها و... زنده شود که خوشبختانه شد. مثلا ما توانستیم بگوییم شهید کیست و اینکه نام و یاد شهید بابانظر (که متأسفانه به فراموشی سپرده شده بود) را احیا کنیم. شاهد این ادعای ما نیز آثار و خروجی اقداماتی است که به راحتی می توان در رسانه های مکتوب و غیرمکتوب مشاهده کرد. متأسفانه تا قبل از سال 90 مردم ما آشنایی کمتری با شهید بابانظر داشتند که پس از اقدامات ما، خوشبختانه این آشنایی به سطح قابل قبولی رسید. همین که توانستیم یک بزرگراه را به نام ایشان کنیم یا مستندی را برای ایشان بسازیم (با همکاری ستاد بابانظر) و بحث تولید کتابی در مورد ایشان (در حال تهیه و تدوین) انجام گرفت، نشان دهنده سیر مثبت این حرکت یک ساله به سمت جلو است. در حالی که در سالهای گذشته هیچ اسمی از شهید بابانظر حتی در شهر مشهد نداشتیم! به نحوی که در گذشته حتی عکسی از ایشان در مشهد یا در یادمانهای راهیان نور و... وجود نداشت ولی برحسب تلاش بی وقفه اعضای این ستاد در یک سال اخیر، این شهید که تاکنون گمنام و مظلوم واقع شده بود، بین مردم شاخص و مطرح شد، گرچه هدف ما شناساندن همه بابانظرها به مردم است. اگر ما پهلوان‌هایی مثل بابانظر را الگوی خودمان قرار دهیم، می توانیم اوضاع نابسامان عصر حاضر خویش را بهبود بخشیم.

بنابراین پس از یادواره سوم، علاوه بر ادامه روند فعالیت های قبلی ستاد بابانظر، دستورالعملهای جدیدی را نیز در نظر گرفتیم. سازماندهی فعالیتهای جدید در حال انجام است و زیرساختها هم ایجاد شده است. برنامه های جدید ما در سال 91 شامل راه اندازی خیمةالشهدا، اجرای طرح جهادی سابقون و آغاز به کار مؤسسه خیریه سیره شهداست. امیدواریم در سال جدید بتوانیم همه این برنامه ها را راهبردی کرده و به مرحله اجرا برسانیم. انشاءالله.

البته علاوه بر اجرای طرحهای سابق و جدید، در سالهای 90 و 91 برای تقویت روحیه و تجدید قوای اعضای ستاد، بحث اردوی زیارتی راهیان نور و سفر تفریحی شمال غرب کشور را نیز داشته ایم.

 

زیر بیرق اهل بیت(ع)، در خیمه‌ی شهدا؛

در برنامه های جدید و با هدف ادامه دادن راه شهدا، با توجه به اینکه یکی از کرامات شهدا، ارتباط خاص آنها با اهل بیت(ع) و اعتقاد محکم آنها به این خاندان است و براساس سخن حضرت امام(ره) که خون شهدای ما امتداد خون شهدای کربلاست، فضایی را ایجاد کردیم تحت عنوان هیئت خیمة الشهدا. با این هدف که در درجه اول اعضای ستاد و سپس عموم مردم بتوانند از این فضا که به عطر و بوی اهل بیت(ع) عطرآگین است، استفاده معنوی لازم را برده و معرفتهای خاصی را کسب نمایند. چرا که شهدای ما نیز با ارادت، اعتقاد و توسلی که به ائمه اطهار(ع) داشتند، توانستند مسیر سخت شهادت را طی کنند. ما هم باید از آنها الگو بگیریم و دنیا و آخرت خود را با استشمام این رایحه بیمه کنیم.

جلسات هیئت خیمة الشهدا هر ماه یک بار (اغلب شبهای جمعه) و براساس مناسبتهای همان ماه تشکیل می شود. این جلسات با حضور عموم مردم و سخنرانان مطرح و شهدایی و در مساجد یا مکانهای مختلف منطقه برگزار می شود. برگزاری ده شب مراسم عزاداری در دهه دوم محرم سال 90، شروع کار هیئت خیمةالشهدا بود. در همین مراسم بود که توانستیم پرچم گنبد حرم امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل(ع) را برای تبرک مجلس بیاوریم و عزاداران حسینی توفیق زیارت این پرچم ها را داشته باشند.

 

خدمت به مردم با سابقون

اما در راستای خدمت رسانی بیشتر به مردم و براساس اینکه شهدا همواره به مردم خدمت می کردند، طرحی را اجرا کردیم با عنوان طرح جهادی سابقون. در این طرح تحت عنوان سه گروه درمانی، عمرانی و فرهنگی خدماتی را به مردم مستضعف مناطق محروم ارائه می دهیم. ما با شناسایی روستاها و مناطق کم بضاعت و پس از برگزاری جلسات متعدد با دهیار، امام جماعت و شورای روستا، نیازهای محل را سنجیده و سپس برنامه ریزی می کنیم. باید گفت کلیه خدمات ارائه شده در طرح جهادی سابقون رایگان است و با توجه به گرفتاریها و مشغله های خاص اعضای گروه، هر بار یک الی دو روز از هر ماه را به این کار اختصاص می دهیم. تاکنون دو مرحله از این طرح در روستاهای کریم آباد مشهد و کاریزان تربت جام انجام گرفته است. هدف ما در سال 91 بیشتر، خدمت رسانی به روستاهای محروم حاشیه مرز و دور از دسترس (صعب العبور) می باشد.

در گروه درمانی 4 تا 6 پزشک جهادی متخصص داریم که به ویزیت بیماران مناطق محروم می پردازند. حتی یک پزشک بینایی سنج داریم که علاوه بر ویزیت رایگان، امکان تهیه عینک رایگان را نیز برای بیماران نیازمند فراهم کرده است.

در گروه عمرانی چند تیم بنا، گچ کار، کاشی کار، رنگ کار و فنی وجود دارد که هرکدام از آنها برحسب نیاز، به ارائه خدمات عمرانی مناطق محروم اقدام می کنند.

در گروه فرهنگی هم دو گروه خواهران و برادران وجود دارد که به ترویج فرهنگ شهادت و ایثار در هر روستا می پردازند. برگزاری کلاسهای آموزشی، مذهبی، ورزشی و... برای طیفهای سنی مختلف و اجرای مسابقات فرهنگی، اهدای جوایز به برندگان و تقدیر از خانواده شهدای هر منطقه، از جمله اقدامات این گروه است.

در پایان آن روز نیز پس از اقامه نماز جماعت مغرب و عشا، یادواره ای برای شهدای آن روستا همراه با اختتامیه طرح جهادی سابقون در روستای مذکور با حضور مسئولان، خانواده شهدا و اهالی همان روستا و روستاهای اطراف برگزار می شود.

 

شاید یک تلنگر...

همان طور که خیلی ها می گویند شاید اختصاص یک روز برای طرح جهادی، زمان خیلی کمی باشد ولی ما به جرأت می گوییم که توانسته ایم همه کارهای فوق را در همین یک روز به نحو احسن انجام دهیم. ضمن اینکه ما می خواهیم برای اهالی آن روستا یک تلنگر ایجاد کنیم تا خود آنها ادامه دهنده این راه باشند.

 

بنی آدم اعضای یک پیکرند

سومین برنامه اجرایی جدید ما در سال 91، راه اندازی مؤسسه خیریه سیره شهداست. براساس چارت کاری این خیریه، تعدادی از خانواده های کم بضاعت را تحت پوشش قرار داده ایم و مایحتاج مورد نیاز آنها را تهیه می کنیم. البته نوع خدمات ما به خانواده های نیازمند بسته به نوع نیاز آنها برنامه ریزی می شود. مثلا تاکنون 18 کودک یتیم را تحت پوشش قرار داده و اقلام مورد نیاز چندین خانواده اعم از یخچال، فرش، کولر و... را در اختیارشان گذاشته ایم. البته این خیریه هنوز در ابتدای راه بوده و سعی ما بر این است تا در حد توان مالی خودمان و البته با حمایت خیرین، بتوانیم خدمات شایسته ای را ارائه دهیم.

 

افتخار همیشگی...

از ابتدای کار ستاد بابانظر تاکنون دشواری های زیادی را متحمل شده ایم و بر این باوریم که خداوند متعال، کسانی را که بیشتر دوست دارد، بیشتر اذیت می کند؛ «هرکه در این بزم مقربتر است/ جام بلا بیشترش می دهند.» و تحمل این اذیتها و مشقتها برای ما نه تنها ملال آور نیست، بلکه لذتبخش و انرژی زاست. و اگر بتوانیم بر مشکلات موجود غلبه کرده و با توکل بر خدا و استعانت جُستن از ائمه اطهار(ع) و شهدا این مسیر را ادامه دهیم، قطعا به نتیجه مطلوب و مورد رضایت خداوند رسیده ایم. همه ما در ستاد یادواره سردار شهید نظرنژاد (بابانظر) خودمان را خادمین شهدا دانسته و به این عنوان نیز  افتخار می کنیم.

در پایان، از همه سازمانها دعوت به همکاری می کنیم و در خدمت همه مردمی که احساس می کنند ما می توانیم به آنها خدمت رسانی کنیم نیز هستیم.

 

تهیه و تنظیم: دهقان- خالقی

پیج رنک گوگل