شنبه 21 دی 1392  07:38 ب.ظ
توسط: نشان سرخ

روایتِ هجران

 

کربلای 5 بود و شلمچه، شلمچه بود و سه سردار... قیامت بود انگار...

چریک پیر، بابانظر را صدا می‌زد، جوابی نیامد! دوباره صدا زد، این‌بار گمشده‌اش را یافت. هوا تاریک بود، بیرونِ سنگر نشسته بودند؛ سیدعلی، باباشریف و بابانظر، سه یارِ قدیمی...

آمده بود تا بابانظرِ خسته از عملیات را به عقب بفرستد؛ حاجی شریفی را می‌گویم. همینطور که صحبت می‌کردند، شریفی حرف از شهادت می‌زد. محمد ابراهیم(شریفی) از خوابش، اسیریِ صدام و ماشینِ آخرین سیستم و تحویل صدام به آقای خامنه‌ای گفت، سیدعلی هم شروع کرد و خوابش را گفت که در آن، نامه سوریه‌اش را از دستِ بابانظر گرفته بود و حضرت زینب(س)...

چریک پیر در سرش معما طرح می‌کرد که چطور به بابانظر بگوید؛ امشب، شبِ آخر با هم بودنِ آنهاست. دلش می‌خواست درست و حسابی از هم خداحافظی کنند؛ برای بارِ آخر.

سیدعلی با بابانظر رفت تا به عقب برگردند، شریفی اما در تاریکی زمین و آسمان دلش طاقت نیاورد؛ صدایشان زد، گفت: «بیایید درست خداحافظی کنیم!» بابانظر گفت: «چطوری؟» شریفی گفت: «بیا قربت طلبی کنیم.» بابانظر جدی نگرفت و خداحافظی معمولی کرد و به راهش ادامه داد.

شریفی می‌دانست فردایی در کار نخواهد بود! دو مرتبه صدا زد، بابانظر دیگر طاقت نیاورد. شریفی آمد و دستانش را دور گردن بابانظر و سیدعلی انداخت؛ هر سه شروع کردند به گریه کردن. نشستند روی زمین و شروع به صحبت کردند. بعد، بلند شدند تا برگردند. کمی ‌که جلوتر رفتند، باز شریفی بود که صدایشان می‌زد... این خداحافظی چندین بار تکرار شد؛ دل کندن از یارانِ خدایی که به این راحتی‌ها نیست! بارِ آخر بابانظر گفت: «دیگر به عقب نمی‌روم!» اما شریفی گفت: «نه! برو.»

بابانظر نمی‌دانست که باباشریف تنها تا چند لحظه دیگر میهمانِ این دنیاست... شاید بیست، سی قدم دور نشده بودند که بی‌سیم‌چیِ شریفی، بابانظر را صدا زد؛ آری! چریکِ پیر به شهادت رسیده بود.

بابانظر به یاد آورد حاجی شریفی همیشه می‌خواست کمی ‌شبیه حسین(ع) شهید شود، او به آرزویش رسیده بود... قلبِ پاکش چون آهنربایی، تیرهای حَرمله‌های عراقی را جذب کرده بود، طوری که دو حفره حوالی قلبش ایجاد شده بود و سپس، از جلوی سینه‌اش وارد بدنش شده بودند و از آن طرف، خون آلود خارج شده بودند.

بابانظر، بیرونِ سنگر آمد و از فرطِ خستگی، روی کفشهای دَمِ در خوابش برد! اذان صبح بیدار شد. بعد از نماز، سیدعلی(که دیشب به جای شریفی در خط مانده بود) با بی‌سیم به بابانظر گفت: «بلند شو بیا! دیگه نمی‌تونم طاقت بیارم، حمله سنگینه...» بابانظر گفت: «چایی بخورم، آمدم.»

اما چای نخورده خبر شهادت سیدعلی را هم دادند. بابانظر به یاد خوابِ دیشبش افتاد: «شریفی به خوابش آمد و گفت: من دیشب شهید شدم، سیدعلی هم صبح شهید می‌شود، بگو بدن مرا دفن نکنند تا سیدعلی هم برسد، آن‌وقت ما را کنار هم دفن کنند.»

می‌گویند در حینِ عملیات، هلی‌کوپترِ دشمن از پشتِ نخل‌ها بیرون می‌آید و... راکتِ زده شده، پای سیدعلی را کاملا خُرد می‌کند و او بر اثر خونریزی مغزی به شهادت می‌رسد.

هنگامِ شهادتِ پدر، رقیه تنها سه سال داشت. سیدعلی به همسرش گفته بود، هرگاه رقیه سه ساله شود، من هم شهید می‌شوم. چند روز قبل از شهادت سیدعلی، رقیه شروع به گریه می‌کند. هرچه به شهادتِ پدر نزدیکتر می‌شود، گریه‌های رقیه هم بیشتر می‌شود. طوری که مادرش نمی‌تواند آرامَش کند. پدر که به شهادت می‌رسد، رقیه نیز آرام می‌گیرد!

آری! این است روایت عروجِ مردانِ خدایی و هجرانِ یارانِ آسمانی. چریکِ پیر جبهه‌ها رفت، سیدعلی رفت... شلمچه! با بابای قصه ما چه کرده‌ای؟ که دو یارِ آسمانی‌اش را از او گرفتی و تنهایش گذاشتی میان زمینیان.

اما بابانظر! قلبِ مهربانتان را آزرده نسازید، نوبتِ عروج شما هم می‌رسد... .

شهادت گوارای وجودتان؛ یارانِ خراسانی!نظرات()   
   
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

صفحه نخست..........چهارشنبه 21 بهمن 1394

30 نما از پرواز شهید مدافع حرم «حاج جواد محمدی»؛ از فرودگاه تا بهشت رضا (ع)..........سه شنبه 20 بهمن 1394

مراسم استقبال، وداع و تشییع پیکر پاک شهید مدافع حرم «جواد محمدی» در مشهد برگزار می شود..........شنبه 17 بهمن 1394

اطلاعیه قرارگاه فرهنگی شهید بابانظر به مناسبت شهادت شهید مدافع حرم حاج جواد محمدی..........شنبه 17 بهمن 1394

بزرگداشت سرداران خراسانی عملیات کربلای 5 در مشهد..........سه شنبه 22 دی 1394

مراسم عزاداری دهه‌ی آخر صفر در خیمه الشهدا..........دوشنبه 16 آذر 1394

گزارش تصویری مراسم عزاداری دهه دوم محرم..........یکشنبه 10 آبان 1394

زیر پرچم اهل بیت (ع) در خیمه‌الشهدا..........چهارشنبه 6 آبان 1394

ویژه‌نامه اجلاسیه هفتم..........شنبه 10 مرداد 1394

گزارش تصویری از هفتمین یادواره سرداران شهید؛ بابانظر، شریفی و ابراهیمی..........جمعه 9 مرداد 1394

هفتمین یادواره سرداران شهید نظرنژاد، شریفی و ابراهیمی در مشهد برگزار می شود..........چهارشنبه 7 مرداد 1394

محفل قرآنی یادبود شهدا برگزار شد..........شنبه 6 تیر 1394

ویژه‌نامه‌ی نخستین یادواره‌ی سردار شهید ابوالفضل رفیعی..........سه شنبه 12 اسفند 1393

وصیت‌نامه‌ی شهید..........یکشنبه 3 اسفند 1393

صعود فرمانده..........یکشنبه 3 اسفند 1393

همه پستها

رهبری
شهید آوینی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات