تبلیغات
قرارگاه فرهنگی شهید بابانظر

قرارگاه فرهنگی شهید بابانظر

سردار شهید سیدعلی ابراهیمی

قائم مقام فرمانده طرح و عملیات تیپ 21 امام رضا(ع)

 

شناسنامه

نام: سید علی

نام خانوادگی: ابراهیمی

نام پدر: سید ابوالقاسم

شهرت: سیدِ عارف

تاریخ تولد: 1337

تاریخ و محل شهادت: 1365- شلمچه(عملیات کربلای 5)

مسؤولیت: قائم مقام فرمانده طرح و عملیات تیپ 21 امام رضا(ع)

 

سرگذشت‌نامه

سید علی، اول آبان 1337 در خانواده ای فقیر به دنیا آمد. هنوز چهارده بهار از عمرش سپری نشده بود که مادرش را از دست داد. در این زمان، در فریمان مشهد زندگی می کردند. به دلیل تنگدستی پدر، تحصیل را رها کرد و به جوشکاری روی آورد. به این ترتیب، کمک خرج خانواده شد.

مدتی بعد برای ادامه ی زندگی به «مشهد» رفتند و او عازم خدمت سربازی شد. با فرمان امام(ره) از خدمت سربازی فرار کرد و به «مشهد» بر گشت. چند ماهی هم مخفیانه به زندگی ادامه داد.

در پیروزی انقلاب و تظاهرات نقش فعالی داشت. ضمن اینکه خواهران خود را نیز همراه می برد. پس از پیروزی انقلاب به جوشکاری روی آورد.

در سال 1358 به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیوست. در همین زمان، از دختر عموی خود خواستگاری کرد. پس از ورود به سپاه، دوره‌ی آموزش چتر بازی را گذرانید و سپس مسؤول آموزش جوانان بسیجی شد. مدتی بعد به عنوان اولین فرماندهی سپاه «کلات نادر» روانه‌ی آن دیار شد. پس از بازگشت، فرمانده سپاه ناحیه‌ی یک «مشهد» شد.

علی‌رغم مخالفت مسؤولین سپاه، سرانجام توانست روانه‌ی جبهه ها شود. در طول جنگ، فرماندهی گردان الحدید، مسؤول محور و معاون دوم طرح و عملیات تیپ 21 امام رضا(ع) را بر عهده داشت. بارها در خط مقدم نبرد زخمی شد. به‌طوری‌که در عملیات قادر، دوستانش فکر کردند شهید شده است.

در طول دوران جنگ از «محمد ابراهیم شریفی» و «محمد حسن نظر نژاد» جدا نشد. در سال 1365 و در نبرد کربلای‌5 به آرزوی دیرینه اش رسید. اکنون نیز در بهشت رضای مشهد این سه دوست صمیمی در کنار هم آرمیده اند.

از او سه فرزند به یادگار مانده است که هر سه دختر هستند. فرزندانش همانطور که او آرزو داشت، به درجات بالای تحصیلات علمی رسیده اند.

 

 

منبع: مردی از دیار دور- حسین نیریپیج رنک گوگل